Literárny klub Omega je neformálne združenie literárnych tvorcov a priaznivcov literatúry
pôsobí pri Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne.

25. augusta 2020

Poetické snívanie

Mária Reháková

V tomto letnom mesiaci oslávila krásne životné jubileum naša členka Mária Reháková, autorka zatiaľ jednej básnickej zbierky Čo sa ti snívalo, dievčatko, ktorú sme odprezentovali v našom klube v decembri 2019.

Mária Reháková o sebe napísala: „Narodila som sa 22. augusta 1950 v Soblahove. Žijem v Kubrici, kde sme si s manželom postavili rodinný dom. Spolu sme vychovali dvoch synov a po čase pribudli štyri vnúčatá... Vrátim sa do školských lavíc, v ktorých som si zamilovala našu milú slovenčinu, diktáty, slohy, básne. Čím ťažšie, tým milšie. Učarovalo mi písanie v rýme, takže píšem týmto štýlom. Priznávam sa, že moje básne sú oneskorené mojím vlastným  pričinením  alebo nečinnosťou. Prajem si len, aby som čitateľov pri čítaní neklamala.“ Toľko autorka.

„Stopy, odtlačky, drobné slovné kresby natrvalo zostávajú, originálny odkaz autorky, ktorá ho vytvorila netušiac, či tento odkaz bude zdieľaný. Ale to je osud všetkých autorov na svete. O autoroch, ktorým učaroval verš, to platí dvojnásobne. Báseň je najosobnejšia meditácia, ktorú autor prežije bez ohľadu na to, či zmení jeho samotného, alebo ľudí navôkol.“ (Margita Ivaničková)

Knihy majú svoje osudy, podľa toho, ako ich primajú čitatelia. Čo sa ti snívalo, dievčatko, zbierka venovaná rodine a priateľom, určite bude patriť k tým, ktoré  nielen rodina a priatelia,  ale aj iní čitatelia prečítajú s láskou, porozumením a s otvoreným srdcom. Mária Reháková toto všetko vložila  do svojej poézie. Prajeme jej zdravie a chuť písať a dúfame, že nezostane len pri prvej zbierke a že v snívaní bude pokračovať.

Jana Poláková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ak chcete pridať svoj komentár k článku, nech sa páči.
Diskusia je moderovaná, komentár preto nebude publikovaný hneď,
ale až po jeho schválení administrátorom.
Ďakujeme.